Може би странни, но напълно подкрепени от науката
Снимка: Shutterstock
Словесно
Това е най-лесният начин на общуване, през който на практика минават интуитивно всички бременни. Изобщо не се притеснявайте да си общувате с корема и не мислете, че говорите на себе си - бебето действително ви чува, запомня гласа ви, успокоява се. Кога трябва да започнете ли? Може да го правите от момента на зачеването, така и самата вие ще си създадете навика да общувате с малкото, но през първите седмици на бременността протичат редица процеси на ембрионално ниво и поради това то все още реално няма да ви чува. Затова, ако започнете да говорите след 8 седмица на развитието, можете да бъдете сигурни, че малкото вече напълно реагира на звуци и ги различава. Разговорът с корема е още по-полезен, ако е разнообразен - бъдещата майка може не само да му говори, но и да чете стихове или каквото й харесва, както и да говори на чужд език (учените смятат, че още в утробата бебето развива способности за ученето на други езици). А още по-хубаво е, ако на корема говори не само майката, но и таткото и братчетата или сестричетата.
Тактилно
Майките обичат да си галят корема, да го придържат и да слагат ръка там, където усещат движенията на бебето. И това е правилно, тъй като вербалното общуване някак изисква и контакт в тази ситуация. Пробвайте да разнообразите движенията си:
Първо, рисувайте на корема си различни фигури и говорете: „Това е слънце, това е къща, това е дърво, а това си ти, сладко мое, с такива очи, носле и устичка“. После - масажирайте корема си - разбира се, без да си причинявате болка. Това много ще се хареса на вашето бъдещо бебе. Трето, не само бъдещата майка, но и други близки могат да общуват тактилно с корема - докосванията на таткото и братчетата или сестричетата отново са добре дошли.
Класически
Буквално. Класическата музика овладява стреса, укрепва нервната система и повишава коефициента на интелигентност с 8-9 единици, за което е необходимо да слушате Моцарт само по 10 минути на ден. Доказано е, че бебетата, които вътреутробно са слушали класическа музика, четири пъти по-добре се справят с речевото и интелектуалното си развитие, в сравнение с връстниците си. Също така бебето се учи да съпреживява мелодиите, да се натъжава и радва, при това на 8 седмица от развитието си, то чува всичко, което и майката, само че три пъти по-слабо.
Каква музика да избере ли? Зависи от ситуацията. Класиките на Вивалди могат да успокоят ритащото бебе и да го накарат да заспи. Музиката на Бах или Брамс - напротив, ще го накара да рита. Шопен успокоява бебето, ако го усещате нервно, а Моцарт стимулира развитието на интелекта и активира мозъчната дейност.
Напевно
Това е начинът на общуване, към който са прибягвали нашите прабаби - пеенето на приспивни песни, което също има своите преимущества:
- Така бъдещата майка предава своите емоции и чувства, които изпитва по време на пеенето, на бебето;
- Тъй като е емоционален процес, пеенето въздейства и на интелектуалното развитие (както и класическата музика). Работата е в това, че само музиката е способна да въздейства на най-голямо количество неврони в главния мозък;
- Пеенето е полезно и за самата бременна - това си е чиста тренировка на дишането и отлично релаксиращо и обезболяващо упражнение.
Така че - общувайте си с нероденото бебе наволя, не се притеснявайте от нищо, а ние ви желаем лека бременност!
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари